Kategoria:

Wysoki cholesterol u psa - jak go obniżyć?

Hipercholesterolemia, czyli wysoki cholesterol u psa, może wskazywać na zaburzenia metabolizmu lipidów – to częsty objaw niedoczynności tarczycy, cukrzycy i wielu innych chorób. Jak kontrolować stężenie lipidu we krwi pupila? Czy można obniżyć cholesterol u psa poprzez zmiany w diecie i aktywności zwierzęcia? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Co oznacza wysoki cholesterol u psa?

Cholesterol to lipid, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu psa. Odpowiada między innymi za produkcję hormonów, syntezę witaminy D3 i jej metabolitów oraz tworzenie kwasów żółciowych. U psów, podobnie jak u ludzi, zbyt wysoki poziom cholesterolu może świadczyć o problemach zdrowotnych, w tym chorobach wątroby, nerek i trzustki. Stanowi jeden z objawów niedoczynności tarczycy, cukrzycy, a także choroby Cushinga czy zapalenia trzustki.

Częstym symptomem towarzyszącym hipercholesterolemii jest nadwaga lub otyłość. Współwystępowanie zwiększonej masy ciała i zbyt wysokiego poziomu cholesterolu może wskazywać na zaburzenia metaboliczne, w tym zespół metaboliczny, który zwiększa ryzyko stanów zapalnych w organizmie oraz rozwoju chorób sercowo-naczyniowych.

Wysoki cholesterol u psa – objawy

Jak rozpoznać podwyższony cholesterol u psa? Należy zwracać uwagę na wszelkie zmiany w zachowaniu pupila. Wysoki cholesterol u psa może mieć takie objawy, jak spadek energii, szybsze męczenie się, ogólne osłabienie i pogorszenie nastroju. Do niepokojących sygnałów zalicza się także dyszenie, sapanie i wszelkie trudności z oddychaniem. Jeśli zauważysz jakiekolwiek zmiany w codziennym funkcjonowaniu zwierzęcia, koniecznie udaj się do lekarza weterynarii.

Należy przy tym podkreślić, że podwyższony cholesterol u psa często nie daje jednoznacznych objawów, dlatego podstawą jest regularne kontrolowanie stanu zdrowia pupila. Pamiętaj o badaniach profilaktycznych, które powinny obejmować badanie profilu lipidowego. To najlepszy sposób, by szybko wychwycić niepokojące parametry i podjąć odpowiednie kroki w celu poprawy stanu zdrowia pupila.

Jak obniżyć cholesterol u psa?

Na podwyższony cholesterol u psa może wpływać wiele czynników, takich jak genetyka, dieta, a także poziom aktywności fizycznej. Pierwszym krokiem do obniżenia stężenia lipidu we krwi jest więc przeanalizowanie sposobu żywienia i trybu życia pupila. Spośród składników odżywczych obniżających zawartość lipidów wymienić można wielonienasycone kwasy tłuszczowe (omega-3) oraz włókno pokarmowe. Aby dostosować dietę do stanu zdrowia psa, najlepiej skonsultować się z lekarzem weterynarii lub dietetykiem zwierzęcym. Konieczna może okazać się zmiana karmy, ograniczenie przysmaków lub przejście na inny sposób żywienia, na przykład BARF. Jeśli chodzi o aktywność fizyczną, warto rozważyć wydłużenie codziennych spacerów, zwiększenie ilości zabaw ruchowych i treningów. Jeśli masz wątpliwości, czy dana aktywność jest odpowiednia dla Twojego psa, porozmawiaj o tym z lekarzem weterynarii.

Oprócz opisanych wyżej zmian warto zastanowić się nad wsparciem stanu zdrowia czworonoga suplementami. DeliGuard, innowacyjny preparat dla psów i kotów, wspiera funkcjonowanie całego organizmu zwierzaka:

Regularne stosowanie suplementu może poprawić parametry lipidowe i przyczynić się do przywrócenia równowagi jelitowej i homeostazy organizmu. Co więcej, DeliGuard pozytywnie wpływa na kondycję sierści psów, przyspiesza gojenie się ran i ogranicza nagromadzenie kamienia nazębnego. Warto rozważyć włączenie preparatu do codziennej diety pupila.

Podwyższony cholesterol u psa – podsumowanie

Podwyższony cholesterol u psa to stan, którego nie należy bagatelizować. Może wskazywać na poważne problemy zdrowotne, które wymagają leczenia. Kluczowe dla utrzymania dobrego stanu zdrowia zwierzęcia są regularne badania profilaktyczne, a także prawidłowy sposób żywienia i odpowiednia ilość aktywności fizycznej. Warto też zastanowić się nad włączeniem do diety suplementów, takich jak DeliGuard – to preparat, który można stosować zarówno profilaktycznie, jak i w celu wsparcia leczenia pupila. W razie jakichkolwiek wątpliwości w zakresie żywienia, trybu życia i suplementacji psa, skonsultuj się z lekarzem weterynarii i/lub dietetykiem zwierzęcym.

Kup DeliGuard