Kategoria:

Świąd skóry u psa

Twój czworonożny przyjaciel często się drapie? Wygryza sierść, wylizuje łapy? Świąd u psa może być objawem wielu problemów, zarówno o podłożu zdrowotnym, jak i behawioralnym. Jest też mocno uciążliwy dla pupila i znacząco wpływa na jakość jego codziennego życia.

W dzisiejszym wpisie wyjaśniamy, jak rozpoznać świąd skóry u psa, i podpowiadamy, jak pomóc zwierzakowi.

Świąd u psa – objawy

Świąd jest nieprzyjemnym uczuciem wywołującym potrzebę drapania się i pocierania w celu odczucia ulgi. Oprócz częstego, intensywnego drapania, do objawów świądu skóry u psów zalicza się:

Jeśli zauważysz u swojego psa powyższe objawy, skonsultuj się z lekarzem weterynarii. Specjalista ustali, co powoduje świąd u psa i zaplanuje odpowiednie leczenie. Pamiętaj przy tym, że samo drapanie nie zawsze jest niepokojącym objawem – jeśli nie jest uporczywe i nie towarzyszą mu dodatkowe symptomy, nie masz powodu do obaw.

Najczęstsze przyczyny świądu skóry u psa

Czym złagodzić świąd skóry u psa? Odpowiedź na to pytanie w dużej mierze zależy od przyczyny problemu. Może on wynikać między innymi z:

Jeśli lekarz weterynarii wykluczy przyczyny zdrowotne, warto skonsultować problem z behawiorystą. Należy bowiem pamiętać, że świąd skóry u psa może mieć podłoże emocjonalne np. codzienny stres spowodowany wyjściem opiekuna do pracy.

Czym złagodzić świąd skóry u psa? Wskazówki

Co warto zastosować na świąd u psa? Jeśli chcesz pomóc swojemu zwierzakowi, przede wszystkim kieruj się zaleceniami lekarza weterynarii, dietetyka bądź behawiorysty. Przykładowo, jeśli przyczyną świądu jest infekcja grzybicza, specjalista może zalecić farmakoterapię, stosowanie specjalnych maści czy szamponów leczniczych. Jeśli z kolei uporczywe drapanie prowadzące do zmian dermatologicznych jest reakcją na stres, musisz zacząć od pracy nad poprawą samopoczucia zwierzaka. W przypadku alergii pokarmowych, konieczna może się okazać zmiana diety.

Niezależnie od przyczyny świądu, w trakcie farmakoterapii, terapii behawioralnej lub podczas zmiany żywienia, pomocne okażą się specjalistyczne suplementy diety. Przykładem preparatu, który wykazuje skuteczność w łagodzeniu świądu, jest DeliGuard – postbiotyk dla psów i kotów w postaci kropel. Produkt można podawać zwierzakom w celach profilaktycznych, a także jako wsparcie procesów leczenia. DeliGuard pozytywnie wpływa na zdrowie i samopoczucie czworonogów w trakcie antybiotykoterapii, leczenia problemów trawiennych, a także walki z objawami alergicznymi. Regularne stosowanie suplementu prowadzi między innymi do usprawnienia pracy jelit, stymulacji mechanizmów obronnych organizmu oraz poprawy kondycji sierści. Warto podkreślić, że DeliGuard to naturalny preparat na świąd u psa, który łagodzi swędzenie i redukuje stan zapalny, przez co skutecznie regeneruje uszkodzenia skóry, a przy tym nie powoduje skutków ubocznych.

Co na świąd u psa? Podsumowanie

Nie ulega wątpliwości, że świąd u psa to poważny problem. Jak go leczyć? Wszystko zależy od przyczyny intensywnego drapania, dlatego podstawą jest konsultacja ze specjalistą: lekarzem weterynarii, dietetykiem lub behawiorystą. W trakcie leczenia pupila warto rozważyć wsparcie jego organizmu odpowiednimi suplementami, które załagodzą uciążliwe objawy i usprawnią regenerację uszkodzonych tkanek.

Kup DeliGuard