Kategoria:

Objawy alergii u psa - jak ją zweryfikować?

Alergia nie jest wyłącznie ludzką przypadłością, również zwierzęta zmagają się z różnorakimi alergiami. Wbrew pozorom opiekunowie psów obserwują alergie u swoich pupili coraz częściej. Jakie objawy alergii możemy zaobserwować u naszych czworonogów i jak je poprawnie zweryfikować?

Czym jest alergia?

Alergia to nieprawidłowa i nadmierna reakcja układu odpornościowego na pewne substancje określane alergenami. W momencie kontaktu z alergenem organizm naszego pupila zaczyna produkować przeciwciała oraz histaminę. Natomiast ich obecność skutkuje pojawieniem się u zwierzęcia świądu, stanów zapalnych skóry, spojówek czy układu pokarmowego. Zasadniczo alergia może pojawić się u każdego psa, jednak istnieją pewne predyspozycje rasowe. Oznacza to, że u niektórych ras psów, alergie występują znacznie częściej niż u innych, są to m.in.: bokser beauceron, cocker spaniel, boston terier, shar pei, buldog angielski, dalmatyńczyk, labrador retriever, golden retriever, mops, sznaucer miniaturowy, west highland white terier, foksterier i yorkshire terier.

Istnieje kilka rodzajów alergii, jakie mogą pojawić się u naszych czworonogów:

Alergie rozróżnia droga dostania się alergenu do organizmu naszego pupila, substancja wywołującą uczulenie czy niektóre objawy. Bez względu na rodzaj alergii, każda z nich w pewnym stopniu wpływa na jakość życia naszego pupila. Niestety alergii nie można wyleczyć, a to oznacza, że każdorazowy kontakt zwierzęcia z alergenem będzie skutkował pojawieniem się reakcji alergicznej. Trudności ze zdiagnozowaniem pojawienia się alergii u naszego czworonoga mogą wynikać z faktu, iż bardzo często objawy uczulenia występują kilka godzin po kontakcie z alergenem. Dodatkowo reakcja alergiczna może utrzymywać się przez długi czas.

Objawy alergii pokarmowej u psa

Alergia pokarmowa u psa wywoływana jest przez określony składnik pokarmowy, jaki czworonóg przyjmuje wraz z pożywieniem. Uczulenie to może dotyczyć zarówno jednego składnika, jak i większej ilości. Na niekorzyść naszych pupili największą ilość alergii pokarmowych wywołują wołowina oraz drób. Innymi składnikami pokarmowymi, które mogą uczulić naszego czworonoga, są np. jaja, nabiał, pszenica. W przypadku niektórych psów alergie pokarmowe mogą wywoływać także jagnięcina, ryby lub krewetki. Ponadto alergenami mogą być również konserwanty i barwniki stosowane podczas produkcji karm gotowych.

Jeżeli nasz pies cierpi na alergię pokarmową, mogą pojawić się u niego następujące objawy:

Aby zweryfikować, czy nasz czworonóg zmaga się z alergią pokarmową, konieczne jest zastosowanie diety eliminacyjnej. Wówczas dowiemy się, na jaki składnik lub składniki pokarmowe uczulony jest nasz pies. Eliminacja alergenu z diety naszego pupila jest niezwykle ważna, częsty kontakt z alergenami może prowadzić m.in. do:

Objawy alergii kontaktowej u psa

Alergia kontaktowa u psa może być spowodowana kosmetykami, środkami czystości (np. proszkiem do prania, płynem do mycia podłóg) lub roślinami obecnymi w domu. Ponadto objawy alergii u psa mogą pojawić się także po kontakcie naszego pupila z danym materiałem, z którego np. jest wykonana miska czy posłanie.

Najczęściej pojawiającymi się objawami alergii kontaktowej u psa są:

Wypryski oraz zaczerwienienia na skórze naszego pupila możemy zaobserwować pomiędzy opuszkami łap, na brzuchu, na pysku czy po wewnętrznej stronie ud. Silny świąd może powodować u naszego czworonoga drapanie się, lizanie łap czy nawet wygryzanie sierści, co w konsekwencji może doprowadzić do powstawania głębokich ran. Jeżeli nasz zwierzak cierpi na alergię kontaktową, ze szczególną troską powinniśmy przyglądać się wszelkim pojawiającym się zmianom skórnym. Aby uniknąć nieprzyjemnych objawów alergii kontaktowej, należy zidentyfikować alergen oraz wyeliminować go z otoczenia naszego pupila.

Objawy alergii wziewnej u psa

Alergia wziewna u psa powodowana jest wdychaniem cząsteczek alergenów przez naszego czworonoga – np. pyłków traw lub drzew, zarodników grzybów, pleśni, dymu tytoniowego czy unoszących się w powietrzu cząsteczek środków chemicznych. Reakcja alergiczna może pojawiać się u naszego pupila sezonowo.

Do najczęstszych objawów alergii wziewnej u psa należą:

Niekiedy objawami alergii wziewnej u psa mogą być także problemy z oddychaniem, opuchlizna pyska czy ataki astmatyczne. Aby złagodzić objawy alergii tego typu, konieczne bywa podawanie naszemu pupilowi odpowiednich leków, bowiem nie zawsze jesteśmy w stanie wyeliminować ze środowiska dane alergeny.  

Alergiczne pchle zapalenie skóry i atopowe zapalenie skóry

U naszego czworonoga może pojawić się także alergiczne pchle zapalenie skóry (APZS), występujące po ugryzieniu przez pchłę. APZS objawia się najczęściej silnym świądem, wysypką oraz podrażnieniem skóry. Okazuje się, że zaledwie jedna pchła jest w stanie doprowadzić do pojawienia się u naszego pupila sączących się ran czy wtórnych zakażeń. Aby uniknąć alergicznego pchlego zapalenia skóry u naszego czworonoga, konieczne jest regularne zabezpieczanie zwierzaka przed pasożytami skórnymi.

Psy narażone są także na atopowe zapalenie skóry (AZS), czyli przewlekłą alergiczną chorobę skóry. Schorzenie to wynika z nadwrażliwości na niektóre alergeny środowiskowe, np. pyłki roślin, roztocza kurzu domowego, grzyby czy pleśń. AZS jest jedną z najczęstszych przyczyn swędzenia skóry u psa. Objawami atopowego zapalenia skóry są: świąd, zaczerwienienie, suchość skóry oraz łysienie. Intensywne drapanie i lizanie się psa może doprowadzić do pojawienia się wtórnych infekcji bakteryjnych lub grzybiczych. Zmiany skórne u zwierzaka cierpiącego na AZS możemy zaobserwować na łapach, pysku, uszach, pachwinach czy na brzuchu. Pewne rasy są szczególnie narażone na pojawienie się u nich atopowego zapalenia skóry, np. buldogi, labradory retriever, golden retrievery, west highland white terriery, cocker spaniele, shar pei i bulteriery.  

Jeżeli Twój pies cierpi na alergię, warto jest uzupełnić jego codzienną dietę w odpowiednie suplementy.

Preparat DeliGuard to bioaktywny produkt zawierający postbiotyki wytwarzane przez dobroczynne bakterie Bacillus subtilis. Regularne stosowanie suplementu redukuje stany zapalne oraz wzmacnia odpowiedź immunologiczną organizmu. Dodatkowo DeliGuard poprawia odżywienie organizmu co wpływa na wzmocnienie sierści psa, nadając jej lśniący oraz zdrowy wygląd. Postbiotyk DeliGuard wpiera także odbudowę uszkodzonej skóry, przyspieszając gojenie się ran i zapobiegając powstawaniu nowych podrażnień.

Kup DeliGuard