Nadwaga u zwierząt domowych to poważny i coraz bardziej powszechny problem, który znacząco wpływa na zdrowie czworonogów. Jak odchudzić psa w mądry, bezpieczny sposób, tak by dodatkowo nie zaszkodzić pupilowi? Najprostszym rozwiązaniem jest ograniczenie liczby spożywanych przez czworonoga kalorii i zwiększenie aktywności fizycznej. Proces redukcji masy ciała warto również wspomóc odpowiednią suplementacją. Przed podjęciem jakichkolwiek działań dietetycznych należy ustalić przyczynę nadwagi oraz dokładnie przeanalizować stan zdrowia pupila. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak skutecznie odchudzić swojego czworonożnego przyjaciela, zapraszamy do lektury.
Nadwaga może wynikać z wielu różnych przyczyn. Do najczęstszych należy nieodpowiednia dieta psa – podawanie zwierzęciu zbyt dużych porcji posiłków, wysoka gęstość energetyczna diety, brak kontroli nad ilością zjadanych przez psa smakołyków i gryzaków, dokarmianie pupila resztkami ze stołu. Nadmierną masę ciała mogą powodować również takie czynniki, jak:
Jeśli Twój pupil ma nadwagę lub jest otyły, skonsultuj się z lekarzem weterynarii w celu ustalenia przyczyny problemu. To pierwszy krok do podjęcia współpracy z dietetykiem weterynaryjnym, który pomoże obniżyć masę ciała.
Nadwaga u psa, zwłaszcza znacząca, może zwiększyć ryzyko wystąpienia takich problemów zdrowotnych, jak:
Przez nadmierną masę ciała długość życia pupila może ulec skróceniu, a jego jakość – znacznemu pogorszeniu. Nie da się więc zaprzeczyć, że jest to problem, którego nie należy bagatelizować. Im szybciej masa ciała psa osiągnie prawidłowy poziom, tym większa szansa, że będzie cieszył się dobrym zdrowiem.
Odchudzanie pupila najlepiej rozpocząć przy wsparciu lekarza weterynarii lub dietetyka zwierzęcego. Specjalista określi, jak powinna wyglądać dieta i jakie zmiany w aktywności należy wprowadzić, aby bezpiecznie zredukować masę ciała. Najczęściej zaleca się stopniowe zmniejszenie kaloryczności posiłków i ograniczenie przysmaków (uwzględniając przy tym podstawowe zapotrzebowanie energetyczne zwierzęcia), przy jednoczesnym zwiększeniu aktywności fizycznej. W niektórych przypadkach konieczna może być zupełna zmiana diety – zwłaszcza jeśli zwierzakowi podawano wcześniej karmę wysokotłuszczową czy o niskiej jakości.
W trakcie odchudzania pupila pomocne może okazać się wdrożenie suplementacji, wspierającej pracę jelit. Zmiany diety, nawet te delikatne, istotnie wpływają na stabilność i funkcję mikrobiomu jelitowego, który wspomaga trawienie składników pokarmowych, reguluje perystaltykę jelit i stymuluje układ odpornościowy. DeliGuard to postbiotyk produkowany przez bakterie Bacillus subtilis, które wspomagają pracę jelit i przyswajanie składników odżywczych z pokarmu. Preparat stabilizuje i stymuluje wzrost swoistego mikrobiomu jelitowego, który jest niezbędny do utrzymania prawidłowej masy ciała i odpowiedniej kondycji zdrowotnej.