Kategoria:

Jak dbać o zwierzęta domowe, postbiotyki dla psów i kotów

Decydując się na zwierzę domowe, musimy być świadomi, że bierzemy pełną odpowiedzialność za opiekę nad czworonogiem. Posiadanie psa lub kota wiąże się z wieloma obowiązkami, dlatego decyzja o kupnie bądź adopcji pupila musi być dobrze przemyślana. Jak dbać o zwierzęta domowe, aby zapewnić im długie oraz szczęśliwe życie? Jaką rolę odgrywają w tym postbiotyki dla psów i kotów?


Obowiązek opieki nad zwierzęciem domowym

Każdy opiekun czworonożnego przyjaciela doskonale wie, jak wielkim wyzwaniem jest posiadanie pupila. Oprócz przyjemności wynikającej z towarzystwa czworonoga, na opiekunie spoczywa wiele obowiązków. Zwierzę domowe jest w pełni od niego zależne i na dłuższą metę nie jest w stanie samemu sobie poradzić. Zanim zdecydujemy się na zakup lub adopcję zwierzaka, warto zastanowić się, które z nich najbardziej pasuje do naszego trybu życia. Koty potrzebują zdecydowanie mniej uwagi niż psy. Różni się to także w zależności od gatunku zwierzęcia. W momencie zakupu lub adopcji czworonoga bierzemy  za niego pełną odpowiedzialność. Oznacza to, że zobowiązujemy się do zapewnienia pupilowi odpowiednich warunków do życia.

Zwierzęta domowe to niejednokrotnie niemały wydatek. Musimy mieć świadomość, że w razie jakichkolwiek problemów zdrowotnych czworonoga, będziemy zobligowani do poniesienia kosztów leczenia. Warto o tym pomyśleć, decydując się na zwierzę rasy uznawanej za chorowitą lub problematyczną.


Wpływ zbilansowanej diety na zdrowie zwierząt domowych

Zarówno pies, jak i kot, wymagają żywienia, które będzie odpowiednio zbilansowane. Oznacza to, że wraz z pokarmem zwierzę musi otrzymywać wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Zbilansowana dieta to klucz do zapewnienia pupilowi długiego życia w zdrowiu i dobrym samopoczuciu. Poszczególne składniki pokarmowe pełnią szereg różnych funkcji – budulcową, energetyczną oraz regulującą. Niedobór lub nadmiar któregokolwiek z nich może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, w tym chorób oraz schorzeń.  

Stosunek ilości poszczególnych składników do pozostałych różni się w zależności od czworonoga. Koty to zwierzęta bezwzględnie mięsożerne, dlatego ich dieta w głównej mierze opiera się na białku zwierzęcym, będącym źródłem energii oraz pełniącym rolę budulca mięśni, tkanek, skóry i sierści. Natomiast psy są względnie mięsożerne, czyli białek pochodzenia zwierzęcego w ich diecie jest zdecydowanie mniej. Pupil wraz z pokarmem musi otrzymywać także odpowiednią ilość tłuszczy i kwasów tłuszczowych. Składniki te dodają czworonogowi energii oraz pomagają wchłaniać witaminy A, D, E i K. Chociaż zapotrzebowanie na węglowodany w obu przypadkach jest niewielkie, powinny one znaleźć się w diecie czworonoga (szczególnie błonnik). Ważnym składnikiem odżywczym jest tauryna, wspierająca zdrowie serca, wzrok i układ rozrodczy. Psy doskonale radzą sobie z samodzielnym wytwarzaniem tego aminokwasu, natomiast koty nie są w stanie samodzielnie syntetyzować wystarczającej ilości tauryny. Dlatego też kocia karma musi być bogata w ten składnik. Oprócz tego zwierzęta domowe powinny wraz z pokarmem otrzymywać witaminy oraz składniki mineralne, niezbędne do codziennego funkcjonowania. Ważne jest także zapewnienie czworonogowi dostępu do czystej i świeżej wody.


Postbiotyki dla psów i kotów wspierające zdrowie czworonogów

W zdrowiu zwierząt domowych kluczową rolę odgrywa równowaga mikroflory jelitowej. Aby ją wesprzeć i utrzymać, warto uzupełnić dietę czworonoga w suplementację w formie postbiotyków. Postbiotyki, takie jak DeliGuard, to bioaktywne produkty zawierające inaktywowane szczepy probiotyczne i ich metabolity, które podawane w odpowiednich ilościach mogą przynieść czworonogowi wiele korzyści zdrowotnych. Dlaczego warto wprowadzić postbiotyki do żywienia zwierząt domowych?


Aktywność fizyczna zwierząt domowych

Opiekunowie psów mają nieco więcej obowiązków niż opiekunowie kotów. Nie ma konieczności wyprowadzania kotów na spacer. Wyjście z pupilem na zewnątrz mogłoby wywołać u niego stres i strach. Natomiast pies wymaga regularnych spacerów. Codzienne wyjścia z czworonogiem pozwalają utrzymać go w dobrej kondycji fizycznej oraz psychicznej. Podczas spaceru pies ma możliwość załatwić swoje potrzeby fizjologiczne, rozładować energię, pobawić się z innymi czworonogami, węszyć i eksplorować otoczenie. W tym celu warto wybierać miejsca ciekawe dla pupila – np. wybiegi dla psów. Wybierając się na przechadzkę, należy zabrać niezbędny ekwipunek – smycz, obrożę/szelki, kaganiec i woreczki na psie odchody. Warto zabrać ze sobą także zabawki oraz psie przysmaki. Częstotliwość spacerów powinna być uzależniona od wieku i indywidualnych potrzeb zwierzęcia. Dorosły pies wymaga przynajmniej trzech spacerów dziennie. Przerwa pomiędzy wyjściami nie powinna przekraczać od 8 do 10 godzin. Jeden ze spacerów powinien trwać przynajmniej 30 minut, a najlepiej ponad godzinę.

Codzienna pielęgnacja zwierząt domowych i regularne wizyty u weterynarza

Domowa pielęgnacja zwierząt domowych obejmuje pielęgnację sierści, pazurów, jamy ustnej oraz uszu.Częstotliwość czesania czworonoga zależy od długości sierści – im dłuższa sierść, tym czesanie powinno być częstsze. W przypadku zwierząt domowych konieczne jest regularne przycinanie pazurów, które nie ścierają się dostatecznie podczas spacerów czy zabaw. Uzębienie czworonogów powinno być czyszczone codziennie specjalnymi preparatami zalecanymi przez weterynarza. Pielęgnacji wymagają także uszy psów i kotów, które należy czyścić w razie potrzeby.

W trosce o zwierzęta domowe należy regularnie odwiedzać lekarza weterynarii. Zarówno w przypadku zdrowych psów, jak i kotów, wystarczy zabierać zwierzę na wizytę kontrolną raz na rok. Pomiędzy wizytami ważna jest codzienna obserwacja czworonoga. Kontrolowanie zachowania i stanu zdrowia pupila pozwali szybko zauważyć niepokojące objawy oraz w razie potrzeby wdrożyć wymagane leczenie. Warto w tym celu regularnie sprawdzać stan uzębienia oraz poszczególnych części ciała czworonoga.

Kup DeliGuard