Dbając o psa, zapewniamy mu długie życie w zdrowiu i dobrym samopoczuciu. Chociaż coraz więcej osób decyduje się na posiadanie czworonoga, nie każdy wie, jak należy o niego zadbać. Nie wystarczą regularne wizyty u lekarza weterynarii. Dbanie o pupila to przede wszystkim codzienna troska o jego dietę oraz aktywność fizyczną. Jak należy dbać o psa, aby utrzymać go jak najdłużej w dobrej kondycji?
Zdrowie psa powinno być kwestią kluczową dla każdego opiekuna czworonoga. Zachowując pupila w dobrym zdrowiu oraz kondycji, zapewniamy mu długie i szczęśliwe życie. Dbanie o czworonoga wymaga jednak codziennej troski. Najważniejszym czynnikiem bezpośrednio wpływającym na zdrowie psa jest dieta. Każdy posiłek czworonoga powinien być pełnowartościowym źródłem składników odżywczych. Podczas wyboru karmy dla psa należy zwrócić szczególną uwagę na skład. Karma powinna być indywidualnie dobrana do zapotrzebowania czworonoga, czyli uwzględniać jego wiek, rasę, wielkość oraz poziom aktywności fizycznej. Źle zbilansowana dieta oraz błędy żywieniowe mogą prowadzić do wielu problemów, schorzeń i chorób – np. alergii, problemów trawiennych, schorzeń układu ruchu, problemów behawioralnych (agresji, depresji), pogorszenia się kondycji skóry i sierści, osłabienia układu immunologicznego, otyłości czy chorób serca. Oprócz zbilansowanych posiłków pies powinien mieć dostęp do świeżej i czystej wody.
Dbając o zdrowie psa, należy pamiętać o zapewnieniu pupilowi odpowiedniej ilości aktywności fizycznej. Ruch ma ogromny wpływ na zdrowie czworonoga. Brak aktywności fizycznej lub jej niewielka ilość mogą prowadzić do nadwagi, która bywa źródłem wielu poważnych chorób. Utrzymanie psa w dobrej kondycji możliwe jest poprzez regularne spacery i interaktywne zabawy. Poziom aktywności zależy bezpośrednio od wieku, rasy czy ogólnego stanu zdrowia pupila – np. szczenięta potrzebują znacznie więcej ruchu niż starsze psy. Warto zaznaczyć, że aktywność fizyczna to nie tylko spacery, ale także bieganie czy pływanie. Dorosły pies wymaga przynajmniej trzech spacerów dziennie, przy czym jeden z nich powinien trwać co najmniej 30 minut.
Warto także zadbać o zdrowie psychiczne czworonoga. U psa narażonego na ciągły stres lub brak bodźców mogą pojawić się problemy behawioralne. Ruch, zabawy intelektualne oraz socjalizacja z innymi psami pozwolą tego uniknąć.
W trosce o zdrowie pupila nie należy zapominać o regularnych wizytach u lekarza weterynarii. Jeżeli Twój pies jest zdrowy i nie zauważasz u niego żadnych niepokojących objawów, wizyta u weterynarza może odbywać się co pół roku. Pomiędzy wizytami u lekarza weterynarii należy uważnie obserwować kondycję pupila i kontrolować jego stan zdrowia.
W dbaniu o zdrowie psa ważna jest codzienna pielęgnacja. Co powinna obejmować?
Nawet najlepiej zbilansowana dieta nie zawsze jest w stanie dostarczyć czworonogowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Warto wówczas uzupełnić żywienie pupila o odpowiednią suplementację. Suplementy należy wprowadzić do diety psów cierpiących na różne problemy zdrowotne – np. choroby stawów, skóry czy sierści. Naturalne suplementy w formie postbiotyków, takie jak DeliGuard, świetnie sprawdzą się także u psów mających specjalne potrzeby żywieniowe – np. u zwierząt starszych lub szczeniąt. Chociaż zdrowe psy nie zawsze wymagają suplementacji, warto rozważyć jej wprowadzenie. Codzienne przyjmowanie postbiotyków wiąże się z szeregiem korzyści zdrowotnych. Regularne stosowanie DeliGuard usprawnia układ trawienny, zapewnia lepsze pobieranie wody i karmy, poprawia wygląd sierści, przyspiesza odbudowę ran oraz zmniejsza gromadzenie się kamienia nazębnego.