Kategoria:

Dieta BARF dla psa - co to i jak ją skomponować?

W ostatnich latach rosnącą popularnością w zakresie żywienia psów cieszy się dieta BARF oparta przede wszystkim na surowym mięsie i produktach pochodzenia zwierzęcego. To rozwiązanie o wielu zaletach, które pozwala dokładnie kontrolować skład i jakość posiłków. Żywienie BARF nie jest jednak pozbawione wad i zagrożeń. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o surowej diecie dla psów, zapraszamy do lektury.

Czym jest dieta BARF?

BARF (Biologically Appropriate Raw Food) to sposób żywienia spopularyzowany przez australijskiego lekarza weterynarii Iana Billinghursta. Obecnie dieta zakłada podawanie psu posiłków skomponowanych przede wszystkim z mięsa, ryb, podrobów oraz innych produktów pochodzenia zwierzęcego: jaj i kości. Oprócz tego do miski pupila trafiają warzywa i owoce oraz suplementy.

Aby dieta BARF niosła ze sobą korzyści musi być dobrze zbilansowana. Tylko wtedy dostarczy zwierzęciu wszystkie niezbędne składniki pokarmowe, w tym mikro- i makroelementy oraz witaminy. Przed rozpoczęciem stosowania diety surowej zaleca się wykonanie badań, konsultację z lekarzem weterynarii oraz dietetykiem zwierzęcym. Na rynku istnieją co prawda gotowe karmy BARF, jednak większość opiekunów decyduje się na samodzielne przygotowywanie posiłków, co wymaga odpowiedniej wiedzy i przygotowania.

Żywienie BARF – zalety i wady

Popularność żywienia BARF wynika z jego licznych zalet.

Mimo wielu zalet dieta psa BARF ma też swoje wady. Samodzielne przygotowywanie posiłków może być skomplikowane i czasochłonne, a kupowanie gotowych diet surowych może okazać się znacznie droższe od komercyjnej przetworzonej karmy. Należy też pamiętać o zagrożeniach związanych z dietą BARF. Przede wszystkim istnieje ryzyko złego zbilansowania posiłków, co może prowadzić do niedoborów lub nadmiarów pewnych składników odżywczych. Kolejną kwestią jest zanieczyszczenie mikrobiologiczne mięsa na przykład bakteriami z rodzaju Salmonella. Aby temu zapobiec, opiekun musi dbać zarówno o pochodzenie mięsa, jak i prawidłowy sposób przygotowywania i przechowywania pokarmu.

Suplementacja w diecie BARF – co warto wiedzieć?

Niezbędnym elementem żywienia metodą BARF są suplementy, do których zaliczamy między innymi algi morskie, drożdże browarnicze, oleje z ryb i preparaty bogate w wapń, takie jak sproszkowane skorupki jaj. Psom na diecie surowej często podaje się także hemoglobinę z osoczem, czystek, spirulinę czy dziką różę. Co istotne, nie ma jednej, uniwersalnej listy preparatów, które powinien przyjmować pies na diecie BARF. Dobór suplementów oraz skład diety zależy od indywidualnych potrzeb zwierzęcia.

Jeśli Twój pupil jest na surowej diecie lub planujesz zmienić jego sposób żywienia na BARF, rozważ suplementację postbiotykami. DeliGuard to innowacyjny produkt dla psów i kotów, który usprawnia pracę jelit i wspomaga naturalne procesy obronne organizmu. DeliGuard wspiera również przyswajanie składników odżywczych z pokarmu. Warto stosować go u pupili na diecie BARF, ale nie tylko! Postbiotyk DeliGuard zapewnia wiele korzyści dla czworonogów żywionych również karmami suchymi i mokrymi.

Dieta psa BARF – podsumowanie

Żywienie dietą BARF może okazać się bardzo dobrym rozwiązaniem dla Twojego psa i pozytywnie wpłynąć na jego zdrowie oraz samopoczucie. Pamiętaj jednak, że surowa dieta musi być dobrze zbilansowana, dostosowana do potrzeb pupila, składać się z produktów wysokiej jakości oraz dobrze dobranych suplementów. Zanim zaczniesz samodzielnie komponować posiłki, skonsultuj się z lekarzem weterynarii i dietetykiem zwierzęcym.

Kup DeliGuard