Jeśli chcesz mieć pełną kontrolę nad tym, co spożywa Twój pupil, rozważ karmienie kota BARF. To coraz popularniejszy sposób żywienia czworonogów, który zakłada przygotowywanie posiłków składających się głównie z surowego mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego. Jakie są zalety i wady metody BARF? Jak zacząć przygodę z surową dietą? Na te i inne pytania odpowiadamy w dzisiejszym artykule.
Biologically Appropriate Raw Food, czyli BARF, to dieta dla kota, która polega na podawaniu zwierzęciu posiłków składających się z:
Głównym założeniem diety surowej jest dostarczenie kotu naturalnego pożywienia, które jest bogate w składniki odżywcze, mikro- i makroelementy oraz witaminy i nie zawiera zbędnych dodatków. Aby żywienie metodą BARF było bezpieczne i korzystne dla pupila, należy zadbać o odpowiednie zbilansowanie posiłków.
Opiekunowie czworonogów mają do wyboru dwa rozwiązania: gotowa karma BARF dla kota lub samodzielne przygotowywanie posiłków. Większość opiekunów decyduje się na drugą opcję. Choć jest bardziej skomplikowana i czasochłonna, pozwala zachować pełną kontrolę nad żywieniem zwierzęcia i jest mniej kosztowna.
Nie bez powodu dieta BARF dla kotów zyskuje coraz więcej zwolenników. Metoda pozwala zachować pełną kontrolę nad składem i jakością posiłków, co jest szczególnie istotne w przypadku zwierząt chorych, zmagających z alergiami i nietolerancjami pokarmowymi. Co więcej, dieta surowa wyklucza liczne procesy technologiczne związane z obróbką pożywienia, dzięki czemu pokarm ma wysoką wartość odżywczą. Wdrożenie diety BARF może pozytywnie wpłynąć na stan zdrowia, kondycję i samopoczucie kota, szczególnie jeśli wcześniej był żywiony karmą niskiej jakości. Twój pupil jest mocno wybredny i od dawna szukasz karmy, która zadowoli jego podniebienie? Dieta BARF może raz na zawsze rozwiązać ten problem – dla wielu zwierząt nie ma nic bardziej apetycznego niż posiłek złożony z surowych składników.
Oprócz licznych zalet, żywienie dietą BARF dla kota ma również wady i niesie ze sobą pewne zagrożenia. Warto mieć na uwadze, że samodzielnie przygotowywanie pożywienia jest nie tylko czasochłonne, ale wymaga też wiedzy w zakresie zapotrzebowania na składniki odżywcze i umiejętności prawidłowego bilansowania posiłków. Brak odpowiedniego przygotowania grozi niedoborami/nadmiarem składników odżywczych, szczególnie mikro i makroelementów, w diecie pupila. Kolejnym ważnym aspektem jest ryzyko zanieczyszczenia mikrobiologicznego produktów pochodzenia zwierzęcego. Aby surowa dieta była bezpieczna dla kota, opiekun musi zachować dużą ostrożność podczas przygotowywania i przechowywania posiłków, a mięso i produkty zwierzęce kupować u sprawdzonego, zaufanego dostawcy.
Chcesz przestawić swojego pupila na dietę BARF, ale nie wiesz, jak to zrobić? Najlepiej zacząć od konsultacji z lekarzem weterynarii oraz dietetykiem zwierzęcym. Specjaliści ustalą jaki jest stan zdrowia pupila i podpowiedzą jak komponować dobrze zbilansowane, zdrowe posiłki.
Pamiętaj, że dieta BARF dla kota wymaga odpowiedniej suplementacji. Przy żywieniu modelem BARF stosuje się różne produkty – w zależności od indywidualnych potrzeb kota mogą to być algi morskie, oleje rybne, mielone skorupy jaj, drożdże browarnicze, hemoglobina, czystek czy spirulina. Warto rozważyć również suplementację postbiotyczną preparatem DeliGuard. To innowacyjny produkt, który:
Postbiotyk DeliGuard warto stosować zarówno w przypadku zwierząt karmionych metodą BARF, jak i czworonogów spożywających karmy komercyjne. To świetny produkt wspierający stan zdrowia i samopoczucie kota.
Dieta BARF dla kota może być bardzo korzystnym sposobem żywienia – pod warunkiem odpowiedniego zbilansowania posiłków i dostosowania ich do potrzeb pupila. Aby uniknąć błędów w tym zakresie, warto wprowadzać dietę pod okiem lekarza weterynarii lub dietetyka zwierzęcego. Pamiętaj, że surowa dieta wymaga odpowiedniej suplementacji. Aby wesprzeć zdrowie pupila, warto rozważyć między innymi podawanie mu DeliGuard. Więcej o preparacie przeczytasz tutaj: postbiotyk, suplement dla psa i kota.