Kategoria:

Co na kamień nazębny dla psa?

Skutki nieprawidłowej higieny jamy ustnej czworonogów mogą być poważne.

Obejmują między innymi kamień nazębny u psów, stanowiący realne zagrożenie dla zdrowia i samopoczucia zwierząt. To problem, którego nie należy bagatelizować – kamień nazębny może być początkiem rozwoju groźnych chorób przyzębia, powodować ból i silny dyskomfort.

Jak dbać o higienę jamy ustnej czworonogów? Co warto stosować na kamień nazębny u psa? Jeśli interesuje Cię ten temat, zapraszamy do lektury.

Kamień nazębny u psów – przyczyny i skutki

Podobnie jak u ludzi, kamień na zębach u psów powstaje w wyniku mineralizacji płytki nazębnej i składa się między innymi z resztek pokarmu i bakterii próchnicowych. Pierwszym sygnałem wystąpienia kamienia nazębnego są żółte plamy pojawiające się w przestrzeniach między zębami. Zaniedbanie higieny jamy ustnej pupila doprowadza do zmineralizowania płytki nazębnej, która jest trudna do usunięcia za pomocą szczoteczki i konieczna będzie wizyta u lekarza weterynarii.

Jeśli jednak opiekun dba o regularne, prawidłowe czyszczenie zębów pupila, czynniki te nie mają większego znaczenia.

Czym grozi obecność zmineralizowanej płytki w jamie ustnej zwierzaka? Opiekunowie czworonogów powinni być świadomi, że kamień na zębach to nie tylko problem estetyczny. Brak higieny jamy ustnej może mieć poważne skutki zdrowotne, prowadząc do: chorób przyzębia, takich jak paradontoza; przewlekłego bólu i silnego dyskomfortu. W wielu przypadkach, stany zapalne i choroby zębów mogą spowodować konieczność ekstrakcji zębów. Warto wspomnieć, że taki zabieg zawsze jest przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym, a to dodatkowe obciążenie organizmu psa.

Co na kamień nazębny u psa?

W przypadku kamienia nazębnego warto kierować się zasadą „Lepiej zapobiegać niż leczyć”. W jaki sposób? Absolutną podstawą jest regularne szczotkowanie zębów pupila. Należy robić to codziennie, przy użyciu miękkiej szczoteczki i specjalnej pasty do zębów dla psów.

Na rynku dostępne są liczne produkty dla zwierząt, które pomagają w dbaniu o higienę jamy ustnej, na przykład specjalne zabawki i przysmaki do gryzienia (gryzaki z prasowanej skóry i gryzaki naturalne), które dodatkowo zaspokajają potrzebę żucia. Należy jednak zachować ostrożność – niektóre polecane gryzaki (np. poroże jelenia) są bardzo twarde i mogą prowadzić do złamania zębów. Z kolei naturalne gryzaki (np. świńskie ucho), mogą być wysokokaloryczne i należy je uwzględnić w diecie dobowej Najprostszym rozwiązaniem jest marchew - niskokaloryczny, naturalny, zdrowy, i twardy gryzak. Pamiętaj, aby nigdy nie zostawiać psa samego po podaniu gryzaka!  

Jeśli zależy Ci na jak najlepszym stanie jamy ustnej pupila, możesz rozważyć suplementację specjalistycznym preparatem DeliGuard, który stabilizuję mikrobiom jamy ustnej i ułatwia utrzymanie higieny. DeliGuard to postbiotyk dla psów i kotów zawierający inaktywowane szczepy probiotyczne i ich metabolity.

DeliGuard jest preparatem postbiotycznym w formie kropli, które dodaje się do wody lub karmy zwierzęcia. Już po 10 dniach stosowania suplementu można zauważyć mniejsze nagromadzenie kamienia nazębnego, a także:

Suplement pozytywnie wpływa na funkcjonowanie całego organizmu zwierzaka, nie tylko na stan jego jamy ustnej. Nie powoduje przy tym żadnych skutków ubocznych.

Kamień na zębach u psów – podsumowanie

Brak higieny jamy ustnej może prowadzić do osadzania się kamienia nazębnego i poważnych chorób przyzębia. Na szczęście istnieją różne rozwiązania, które wspierają dbanie o stan jamy ustnej zwierzaków. Co na kamień na zębach u psa stosować? Oprócz regularnego szczotkowania zębów możesz podawać pupilowi specjalne przysmaki dentystyczne oraz suplementy, na przykład postbiotyki. Pamiętaj przy tym, by wybierać bezpieczne, sprawdzone produkty, takie jak DeliGuard.

Kup DeliGuard