Kategoria:

Biegunka u psa po odrobaczaniu – przyczyny

Każdy opiekun czworonożnego przyjaciela doskonale wie, jak ważne jest regularne odrobaczanie swojego pupila. Środki odrobaczające zabijają pasożyty wewnętrzne znajdujące się w organizmie psa. Chociaż odrobaczanie nie powinno wywołać u naszego czworonoga żadnych objawów, czasami może powodować pojawienie się biegunki. Jakie mogą być jej przyczyny?

Czym jest odrobaczanie u psa?

Dla każdego opiekuna czworonożnego przyjaciela, zdrowie pupila powinno odgrywać kluczową rolę. Profilaktyka zdrowotna zwierzęcia może opierać się na kilku kwestiach, jedną z nich jest regularne odrobaczanie. Pasożyty wewnętrzne żyjące w organizmie psa są niezwykle groźne nie tylko dla naszego pupila, ale także dla ludzi. Pies może zarazić człowieka pasożytem, a szczególnie narażone na zarażenie bywają dzieci. Podanie zwierzęciu preparatu zabija pasożyty wewnętrzne, takie jak robaki obłe oraz płaskie, znajdujące się w organizmie psa. Pasożyty te, np. glisty, tasiemce czy tęgoryjce, mogą zamieszkiwać układ pokarmowy psa i powodować szereg problemów zdrowotnych, w tym osłabienie, utratę wagi, wymioty, biegunkę, a w skrajnych przypadkach nawet poważne uszkodzenia narządów wewnętrznych. Regularne odrobaczanie zmniejsza ryzyko pojawienia się u Twojego pupila wielu groźnych chorób.

Środki odrobaczające mogą występować w różnej postaci, np. tabletek, past czy kropli. Częstotliwość przeprowadzania odrobaczania u psa może nieco różnić się w zależności od kilku czynników m.in. wieku naszego pupila lub aktualnego stanu zdrowia. Starszym psom środki odrobaczające powinno się podawać nieco rzadziej, niże w przypadku szczeniąt. U szczeniaków zaleca się przeprowadzanie odrobaczania co kilka tygodni. Natomiast w momencie, gdy pies osiągnie wiek sześciu miesięcy, w kwestii odrobaczania powinien być już traktowany, jak dorosły pies. Wówczas to odrobaczanie może być przeprowadzane co około 3 miesiące.

Po podaniu psu leku na odrobaczanie, nie powinny pojawić się u niego żadne niepokojące objawy. Czasami jednak organizm może nieprawidłowo zareagować, wówczas to można zaobserwować dysfunkcje przewodu pokarmowego tj. wymioty lub biegunkę.

Jeśli po podaniu leków odrobaczających wystąpią wymioty lub biegunka, a pasożyty są wyraźnie widoczne, świadczyć to może o robaczycy, a odrobaczanie należy powtórzyć po 2 tygodniach.

Jeśli biegunka po odrobaczaniu jest jednorazowa i przyjmuje formę luźniejszego kału, prawdopodobnie nie ma się czym martwić. Jednakże, gdy biegunka jest intensywna i utrzymuje się powyżej doby, może to świadczyć o zarobaczeniu i warto ponowić wizytę u weterynarza.

Najczęstsze przyczyny biegunki po odrobaczaniu

Biegunka u psa po odrobaczaniu może pojawić się z kilku powodów. Warto znać możliwe przyczyny biegunki u psa, aby móc uniknąć dolegliwości tego typu w przyszłości. Jakie są więc najczęstsze czynniki wpływające na pojawienie się trudności trawiennych u naszego pupila po odrobaczaniu?

Przyczyny biegunki u psa po odrobaczaniu bywają różnorodne i zazwyczaj są one reakcją organizmu czworonoga na przyjęty preparat odrobaczający.

Jak leczyć biegunkę u psa po odrobaczaniu?

Leczenie biegunki u psa, będącej skutkiem ubocznym odrobaczania, powinno być uzależnione od nasilenia objawów oraz ogólnej reakcji organizmu naszego pupila. Warto wówczas wspomóc zdrowie naszego czworonoga poprzez podjęcie kilku istotnych kroków:

Biegunka u psa po odrobaczaniu powinna minąć samoistnie w ciągu 24-48 godzin. W trakcie jej trwania opiekun powinien bacznie przyglądać się swemu pupilowi, bowiem istnieje kilka objawów, które powinny wzbudzić niepokój. Wówczas to należy skonsultować dolegliwości z lekarzem weterynarii. Kiedy biegunka u psa po odrobaczaniu powinna zaniepokoić opiekuna?

Kup DeliGuard