Każdy opiekun czworonożnego przyjaciela doskonale wie, jak ważne jest regularne odrobaczanie swojego pupila. Środki odrobaczające zabijają pasożyty wewnętrzne znajdujące się w organizmie psa. Chociaż odrobaczanie nie powinno wywołać u naszego czworonoga żadnych objawów, czasami może powodować pojawienie się biegunki. Jakie mogą być jej przyczyny?
Czym jest odrobaczanie u psa?
Dla każdego opiekuna czworonożnego przyjaciela, zdrowie pupila powinno odgrywać kluczową rolę. Profilaktyka zdrowotna zwierzęcia może opierać się na kilku kwestiach, jedną z nich jest regularne odrobaczanie. Pasożyty wewnętrzne żyjące w organizmie psa są niezwykle groźne nie tylko dla naszego pupila, ale także dla ludzi. Pies może zarazić człowieka pasożytem, a szczególnie narażone na zarażenie bywają dzieci. Podanie zwierzęciu preparatu zabija pasożyty wewnętrzne, takie jak robaki obłe oraz płaskie, znajdujące się w organizmie psa. Pasożyty te, np. glisty, tasiemce czy tęgoryjce, mogą zamieszkiwać układ pokarmowy psa i powodować szereg problemów zdrowotnych, w tym osłabienie, utratę wagi, wymioty, biegunkę, a w skrajnych przypadkach nawet poważne uszkodzenia narządów wewnętrznych. Regularne odrobaczanie zmniejsza ryzyko pojawienia się u Twojego pupila wielu groźnych chorób.
Środki odrobaczające mogą występować w różnej postaci, np. tabletek, past czy kropli. Częstotliwość przeprowadzania odrobaczania u psa może nieco różnić się w zależności od kilku czynników m.in. wieku naszego pupila lub aktualnego stanu zdrowia. Starszym psom środki odrobaczające powinno się podawać nieco rzadziej, niże w przypadku szczeniąt. U szczeniaków zaleca się przeprowadzanie odrobaczania co kilka tygodni. Natomiast w momencie, gdy pies osiągnie wiek sześciu miesięcy, w kwestii odrobaczania powinien być już traktowany, jak dorosły pies. Wówczas to odrobaczanie może być przeprowadzane co około 3 miesiące.
Po podaniu psu leku na odrobaczanie, nie powinny pojawić się u niego żadne niepokojące objawy. Czasami jednak organizm może nieprawidłowo zareagować, wówczas to można zaobserwować dysfunkcje przewodu pokarmowego tj. wymioty lub biegunkę.
Jeśli po podaniu leków odrobaczających wystąpią wymioty lub biegunka, a pasożyty są wyraźnie widoczne, świadczyć to może o robaczycy, a odrobaczanie należy powtórzyć po 2 tygodniach.
Jeśli biegunka po odrobaczaniu jest jednorazowa i przyjmuje formę luźniejszego kału, prawdopodobnie nie ma się czym martwić. Jednakże, gdy biegunka jest intensywna i utrzymuje się powyżej doby, może to świadczyć o zarobaczeniu i warto ponowić wizytę u weterynarza.
Najczęstsze przyczyny biegunki po odrobaczaniu
Biegunka u psa po odrobaczaniu może pojawić się z kilku powodów. Warto znać możliwe przyczyny biegunki u psa, aby móc uniknąć dolegliwości tego typu w przyszłości. Jakie są więc najczęstsze czynniki wpływające na pojawienie się trudności trawiennych u naszego pupila po odrobaczaniu?
- Reakcja na składniki preparatu na odrobaczanie – w przypadku niektórych czworonogów organizm może wykazywać nadwrażliwość na składniki środka odrobaczającego lub może wystąpić reakcja alergiczna. Wówczas to mogą pojawić się zaburzenia żołądkowo-jelitowe m.in. biegunka.
- Zaburzenia mikroflory jelitowej – środki na odrobaczanie mogą zakłócać równowagę naturalnej mikrobioty jelitowej czworonoga. Nagła eliminacja pasożytów z organizmu zwierzęcia może skutkować krótkotrwałymi zaburzeniami trawiennymi, w tym biegunką.
- Szkodliwe substancje uwalniane przez pasożyty – w momencie śmierci organizmy pasożytnicze mogą uwalniać szkodliwe toksyny obciążające układ trawienny. Obumarcie pasożyta po odrobaczaniu może spowodować biegunkę u psa.
- Stres związany z odrobaczaniem – podawanie naszemu pupilowi preparatu na odrobaczanie czy wizyta w tym celu u lekarza weterynarii mogą wywoływać u zwierzęcia stres. Rekcji stresowej bardzo często mogą towarzyszyć także trudności trawienne, w tym biegunka.
- Niewłaściwe dawkowanie leku na odrobaczanie – podanie zbyt dużej ilości preparatu naszemu czworonogowi może obciążyć jego organizm, podrażniając układ pokarmowy. W konsekwencji czego nieprawidłowa dawka leku może skutkować pojawieniem się biegunki po odrobaczaniu.
- Problemy zdrowotne psa – w przypadku, gdy u naszego pupila już wcześniej występowały trudności żołądkowo-jelitowe czy inne choroby przewlekłe, preparat na odrobaczanie może nasilić występujące objawy, w tym biegunkę.
Przyczyny biegunki u psa po odrobaczaniu bywają różnorodne i zazwyczaj są one reakcją organizmu czworonoga na przyjęty preparat odrobaczający.
Jak leczyć biegunkę u psa po odrobaczaniu?
Leczenie biegunki u psa, będącej skutkiem ubocznym odrobaczania, powinno być uzależnione od nasilenia objawów oraz ogólnej reakcji organizmu naszego pupila. Warto wówczas wspomóc zdrowie naszego czworonoga poprzez podjęcie kilku istotnych kroków:
- Zapewnienie odpowiedniego nawodnienia – biegunka u psa po odrobaczaniu może skutkować szybką utratą płynów. W trakcie jej trwania pies musi więc mieć zapewniony stały dostęp do czystej i świeżej wody.
- Tymczasowe wstrzymanie karmienia – po pojawieniu się biegunki u psa po odrobaczaniu, warto jest wstrzymać karmienie naszego pupila na 12-24 godziny. Wówczas to układ pokarmowy ma zapewniony czas na regenerację.
- Lekkostrawna dieta – po chwilowym wstrzymanym karmieniu, należy rozpocząć podawanie posiłków od lekkostrawnych produktów, które będą wsparciem dla jelit.
- Suplementy biotyczne – odpowiednio dobrane preparaty, np. postbiotyk DeliGuard, usprawniają pracę jelit, regulują mikrobiom jelitowy, wpływają na lepszą przyswajalność składników odżywczych, wspierają naturalne procesy obronne oraz regeneracyjne organizmu. Preparaty te są zatem doskonałym wsparciem w przypadku pojawienia się u psa biegunki po odrobaczaniu.
- Leki przepisane przez lekarza weterynarii – w przypadku, gdy biegunka u psa po odrobaczaniu utrzymuje się przewlekle, przywrócenie równowagi w układzie pokarmowym możliwe jest przy pomocy odpowiednich leków.
- Obserwacja stanu pupila – jeżeli nasz pupil cierpi na biegunkę po odrobaczaniu, ze szczególną troską powinniśmy obserwować jego stan, w tym apetyt, aktywność oraz ilość wypijanej wody.
Biegunka u psa po odrobaczaniu powinna minąć samoistnie w ciągu 24-48 godzin. W trakcie jej trwania opiekun powinien bacznie przyglądać się swemu pupilowi, bowiem istnieje kilka objawów, które powinny wzbudzić niepokój. Wówczas to należy skonsultować dolegliwości z lekarzem weterynarii. Kiedy biegunka u psa po odrobaczaniu powinna zaniepokoić opiekuna?
- Biegunka trwa dłużej niż 48 godzin – jeżeli objawy nie ustępują przez kilka dni, organizm psa jest narażony na osłabienie i odwodnienie.
- Obecność krwi w kale – krew w stolcu naszego pupila może oznaczać nieco poważniejsze problemy zdrowotne.
- Wymioty i apatia – pojawienie się po odrobaczaniu biegunki wraz z innymi dolegliwościami np. wymiotami, brakiem apetytu, apatią, utratą wagi, osłabieniem może świadczyć o poważniejszych trudnościach zdrowotnych.
- Nagła utrata wagi – biegunka u psa po odrobaczaniu może doprowadzić do gwałtownej utraty wagi oraz niedoboru elektrolitów
- .