Problemy trawienne spotykają nie tylko ludzi, ale mogą pojawiać się także u naszych domowych pupili. Biegunka u kota to wbrew pozorom częsta dolegliwość, której przyczyn może być wiele. Każdy opiekun futrzanego czworonoga powinien dysponować podstawową wiedzą odnośnie przyczyn powodujących biegunkę. Jakie zatem mogą być najczęstsze powody biegunki u kota?
Zdrowie zwierzęcia domowego powinno być kwestią priorytetową dla każdego opiekuna pupila. Koty, podobnie jak ludzie, mogą zmagać się z wieloma schorzeniami lub dolegliwościami. Bardzo ważne jest zatem uważne przyglądanie się pupilowi, aby w razie ewentualnych problemów z jego zdrowiem w porę zareagować.
Biegunkę u kota możemy rozpoznać, obserwując zachowanie naszego pupila oraz konsystencję kału. Biegunka to rozluźnienie masy kałowej lub wręcz wodnisty kał. Biegunce towarzyszą często inne zaburzenia np.:
W momencie zaobserwowania któregokolwiek z powyższych symptomów możemy przypuszczać, że kot zmaga się z problemami jelitowymi (niekoniecznie biegunką). Wówczas konieczne jest zwrócenie szczególnej uwagi na częstotliwość odwiedzania kuwety oraz nasilenie objawów. Jeżeli biegunka nie trwa zbyt długo, oznaczać może, że spowodowana była chwilowymi trudnościami trawiennymi. Jednak w przypadku, gdy biegunka trwa dłużej niż 24 godziny, konieczna jest wizyta u lekarza weterynarii.
Przyczyn pojawienia się biegunki u kota może być wiele. Warto więc wiedzieć, jakie powody mogą przyczynić się do wystąpienia u naszego futrzanego pupila trudności z wypróżnianiem. Oto najważniejsze z nich:
W momencie pojawienia się biegunki u kota należy wziąć pod uwagę każdą z powyższych przyczyn. W przypadku, gdy nie nastąpiła nagła zmiana w żywieniu naszego pupila, nie miał on styczności z zepsutym jedzeniem czy toksycznymi substancjami, nie był narażony na stres lub nie zostały mu podane żadne leki, okazać się może, że problem tkwi nieco głębiej. Wówczas, aby znaleźć konkretną przyczynę, należy udać się do weterynarza i wykonać specjalistyczne badania.
Regularne odrobaczanie kota jest niezwykle ważne, bowiem pozwala utrzymać naszego pupila w doskonałym zdrowiu i kondycji. Podstępne pasożyty atakują układ pokarmowy zarówno kotów wychodzących, jak i tych przebywających wyłącznie wewnątrz naszego domu lub mieszkania. Dlatego też okresowe odrobaczanie u naszego pupila należy przeprowadzać w obu przypadkach. Natomiast różnić się może jego częstotliwość. W przypadku kotów wychodzących na dwór konieczne jest przeprowadzanie odrobaczania co około 3-4 miesiące. Tymczasem koty spędzające całe dnie w domu zaleca się odrobaczać raz na pół roku.
Przeprowadzenie odrobaczenia u kota może wiązać się z pewnymi dolegliwościami trawiennymi, w tym biegunką. Biegunka u kota po odrobaczaniu może wystąpić z kilku powodów, m.in.:
Biegunka u kota po odrobaczaniu powinna ustąpić samoistnie. Jednak warto w tym czasie monitorować stan naszego pupila, zapewniając mu stały dostęp do wody.
Biegunka ze śladami śluzu w kale u kota może świadczyć o nieco poważniejszych problemach zdrowotnych związanych z błoną śluzową jelit. Obecność śluzu w kale kota może być spowodowana:
Biegunka ze śluzem u kota występuje wówczas, gdy w błonie śluzowej jelit dochodzi do stanu zapalnego, układ odpornościowy jest podrażniony lub gdy u naszego pupila pojawią się poważniejsze zaburzenia w funkcjonowaniu przewodu pokarmowego. Pojawienie się śluzu w kale może świadczyć o nieco groźniejszych problemach niż zwykłe trudności z wypróżnianiem się. W przypadku biegunki ze śluzem u kota zalecana jest wizyta u weterynarza, w celu zdiagnozowania przyczyny problemu.
U kota może pojawić się także biegunka z krwią. Obecność krwi w kale może wynikać z wielu przyczyn, jednak nigdy nie należy jej bagatelizować. W sytuacji pojawienia się u naszego kota biegunki z krwią niezwłocznie powinniśmy skonsultować tę kwestię z lekarzem weterynarii. Jakie mogą być najczęstsze przyczyny biegunki z krwią u kota?
Oczywiście biegunka u kota z krwią nie zawsze musi świadczyć o poważnych problemach zdrowotnych naszego pupila, jednak w wielu przypadkach może być objawem groźnego schorzenia. Bez względu na jej przyczynę, kluczowa jest szybka interwencja, w celu wdrożenia odpowiedniego leczenia.
W przypadku pojawienia się biegunki u kota, oprócz pomocy weterynaryjnej, możemy także wspomóc zdrowie naszego zwierzaka, stosując suplementację postbiotykami, w tym suplementem diety DeliGuard. Preparat ten stanowi spore wsparcie w leczeniu biegunki u kota, pomagając w odbudowie równowagi mikrobioty jelitowej. Postbiotyki pobudzają mechanizmy przeciwzapalne, łagodząc tym samym stany zapalne powstałe w jelitach. DeliGuard wzmacnia barierę jelitową, wspierając naprawę uszkodzeń w układzie pokarmowym, powstałych przez stany zapalne, toksyny lub infekcje. Ponadto postbiotyki stabilizują pracę przewodu pokarmowego, wspierając trawienie oraz procesy metaboliczne zachodzące w jelitach.